צרו קשר

הבלוג

ייעוץ ניהולי

להיות קשובים למגמות ולהגיב בזמן למה שקורה בשוק

סוף שנה מביא שלל סיכומים לצד תחזיות לשנה הבאה. כבר שמענו הערכות פסימיות של מיתון ממושך, לצד צפי מקל יותר של דשדוש בלבד, אבל אם יש משהו שלמדנו בשלוש השנים האחרונות הוא שתחזיות לחוד ומציאות לחוד.
אין לדעת בוודאות האם מגמות שבלטו ב־2022 דוגמת דולר חזק, מחסור בסחורות ומוצרים ואינפלציה שממשיכה לטפס יישארו איתנו גם בשנת 2023, אך ברור לכול שתקופת היציבות שחווינו בשלושת העשורים האחרונים הסתיימה ושהכלכלה הגלובלית מאופיינת בריבוי משברים ובתנודתיות סוערת.

כשהשוק משתנה ללא הרף, כשמשברים פוקדים אותנו מכל חזית וכשתוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח כבר אינן רלוונטיות – יש להבין שאין פתרון קסם לצמיחה, וצריך להתמקד בתגובה נכונה ומהירה למה שקורה בשוק. נכון לכתיבת שורות אלה האינפלציה בישראל נמוכה יחסית למדינות המערב, וגם הצריכה הפרטית עדיין לא נפגעה משמעותית, אך בבואכם לבנות את התוכנית העסקית לשנת 2023 זכרו שלכלכלות באירופה, ארצות הברית וסין יש השפעה גדולה על המשק בישראל, והתחשבו בכול הסיכונים סביבכם כדי להבטיח המשכיות עסקית.

מטרת הפעולות של היום היא לדאוג לכך שהשנה הבאה תאופיין בביצועים טובים יותר, על אף האיומים הכלכליים. זה הזמן של כל הנהלה להסתכל פנימה אל תוך החברה והחוצה על האקו-סיסטם שלה, ולבחון צעדים שיסייעו להצלחת החברה. ההמלצה הכי טובה שלנו לשנה הקרובה היא להפוך את אי הוודאות לרשת ביטחון עסקית: מפו את המגמות בתחום שלכם, בדקו כיצד אתם יכולים ליצור הזדמנויות דווקא כשהמיתון וההאטה דופקים בדלת, הכינו תוכניות מגירה והציבו יעדים ריאליים שיניעו את החברה קדימה גם בשעת משבר.

אנו נמצאים בתקופה שבה כל חברה צריכה להבין את התזמון הנכון לפעולות שלה. חשבו שוב האם זה העיתוי הנכון להוצאות, להגדלת משאבים ולהתחייבויות על שכר דירה, לדוגמה, או שכדאי לדחות אותן. אל תתפתו לנקוט בפעולות וצעדים על סמך טרנדים, אלא קבלו החלטות נקודתיות ורלוונטיות שמתאימות לכם כמו כפפה ליד בהתאם לאתגרים איתם החברה מתמודדת. בצעו ניתוחים מעמיקים כדי לבחון איך כל אחד מרכיבי המשבר משפיע עליכם קונקרטית, והסתכלו גם על פורטפוליו הלקוחות שלכם כדי להבטיח רווחים.

זהו זמן טוב לרפורמות ארגוניות, תפעוליות ומערכתיות. קיצוצים או שינויים קלים לא יועילו בטווח הארוך, ומנגד חשוב להימנע ממהפכות אשר יכו בחברה, ולכן הצעדים המשמעותיים והעמוקים צריכים להגיע משינוי שיטות התכנון או המודלים העסקיים עם ספקים ועם לקוחות, מהגדרה מחדש של המבנה הארגוני או משינוי תפיסת ההפעלה. לצד אלה, חשוב לשדר אופטימיות גם במשברים קשים ולשמור על אנשי המפתח בחברה. תהליכים של אי ודאות תמיד גורמים לתחושה של קרקע לא יציבה, וצריך לשים לב שאתם לא מאבדים אותם.

בכל מהלך שאתם מבצעים שימו דגש על תקשורת פנים ארגונית טובה ותקשרו את תמונת המצב לעובדים, מפני שמה שהמנכ”ל וסמנכ”ל הכספים יודעים הוא לא תמיד מה שבחברה ובהנהלה מבינים. אם תתנו דגש רק לדבר אחד ב- 2023, דאגו שהוא יהיה טיפוח החוסן הארגוני שלכם, אותו שילוב בין הביזנס לבין ה- DNA הארגוני: המרקם בין העובדים, הקשר של הארגון עם הלקוחות שלו ותפיסת הניהול של המנהלים. אם תשקיעו בשמירה על הערבות ההדדית הפנימית ובניתוח נכון של המציאות סביבכם – יש לכם סיכוי טוב מאוד לצלוח את המיתון.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו